ייצוג בפני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב”ד)

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב”ד) הינו זרוע מנהלית של משרד הבריאות שעוסקת ברפואה תעבורתית, במניעה ראשונית של מגיפת תאונות דרכים, הנגרמות בשל ליקוי בריאותי של הנהג.

המכון הרפואי הוא למעשה הרופא המוסמך לערוך בדיקות כשירות והתאמה עבור רשות הרישוי במשרד התחבורה.

תפקיד המכון הרפואי לאתר בזמן נהגים בעלי ליקוי בריאותי, בכלל זה גם נפשי ו/או כל מניעה אחרת שיש לה קשר והשפעה על יכולת כישורי הנהיגה של הנהג.

המכון הרפואי מקבל מידע מגופים ציבוריים שונים, לרבות משרד הרישוי, משטרת ישראל, בית המשפט לתעבורה, עברייני תנועה, משתמשי סמים, נהגים המופנים מפאת גיל, מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי/משא כבד, מוסדות רפואיים ו/או בעקבות פנייה ודיווח יזום מצד הנהג.

בהתאם לליקוי הדורש בחינה ובדיקה הנהג יוזמן לבדיקות כשירות רפואית לנהיגה. הבדיקות מותאמות ושונות מנהג לנהג, בהתאם לליקוי שדווח ושמצריך בדיקה. בין ייתר הבדיקות ישנן בדיקות פסיכולוגיות, רפואיות על בסיס מסמכים רפואיים, בחינות משך שעות ארוכות מול מחשב ועוד.

הבירוקרטיה בהתנהלות מול המכון הרפואי והחשש מהלא נודע הוא הדבר המרכזי שבגינו נהגים רבים פונים לקבלת ייעוץ משפטי והכוונה מתאימה בהתנהלות מול המרב”ד.

ליווי משפטי של עורך דין במרב"ד

אם יש בידכם זימון לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, זה הרגע בו צריך לפנות למשרד עורכי דין בתחום דיני התעבורה. משרד עורכי דין מנוסה במכון הרפואי ילווה אתכם מול המרב"ד בצורה הטובה ביותר, בכדי למנוע ו/או לבטל את שלילת הרישיון אשר עלולה לפגוע ביכולת שלכם לעבוד ובשיגרה שלכם.

עבר רפואי, פלילי, נפשי או עבירות תנועה

הפנייה של נהג לבדיקה במרב”ד מתבצעת על-ידי גורמים רפואיים או משפטיים במטרה לבדוק את כשירותו לנהוג בכבישי ישראל. המרב”ד יכול להמליץ על אי כשירות ורישיון הנהג יכול להישלל על-ידי משרד הרישוי לתקופה מוגדרת. כאשר לנהג יש עבר רפואי, פלילי, נפשי או עבירות תנועה אשר מאפיינות חוסר כשירות לנהוג, הסיכויים לקבל זימון למרב”ד הם גבוהים בהחלט.

במקרה ונשלל הרישיון עקב המלצת המרב”ד, עומדת לנהג הזכות לפנות לוועדת הערר בתל השומר ולבקש עיון נוסף בהחלטת המכון.

מבקשי רישיון נהיגה או בעלי רישיון נהיגה, הרואים עצמם נפגעים מהחלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב”ד), רשאים להגיש ערר לוועדת ערר תוך 30 ימים, מיום שההודעה נמסרה להם על-ידי רשות הרישוי (תקנה 195(א) לתקנות התעבורה) ובדיוק לשם כך מומלץ לפנות אליי לקבל ייצוג מתאים.

חיוב נהג בבדיקות במכון עקב צבירת 72 נקודות

שיטת הניקוד כאינדיקציה למסוכנות- על-פי שיטת הניקוד הנהוגה בארץ, הרי שהרשעה בעבירות תעבורה מסוימות גוררת אחריה חיוב בנקודות משרד רישוי.

ראה בעניין זה תקנה 549 ד’ לתקנות התעבורה, תשכ”א – 1961. “נהג שלחובתו רשומות 72 נקודות תקפות או יותר, או נהג שהוטלה עליו פסילה לפי תקנת משנה (ג), ורשומות לחובתו 36 נקודות תקפות או יותר בטרם חלפו שש שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה מבין העבירות שבשלהן הוטלה הפסילה האמורה, ייפסל רישיונו ל-9 חודשים ויחודש בתום התקופה האמורה רק לאחר שיעמוד בבדיקות רפואיות אצל הרופא המוסמך ובבחינות כאמור בתקנות 202 עד 210

תחומי התמחות

נהיגה בשכרות

מבין עבירות התעבורה הקיימות, נהיגה בשכרות נחשבת לאחת העבירות החמורות כאשר העונש המינימלי למי שנתפס נוהג בהשפעת אלכוהול

עבירות מהירות

עבירות מהירות הן חלק מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר בישראל כאשר למשטרת ישראל יש מספר אמצעים טכנולוגיים לאכוף עבירות מהירות.

מתן ייעוץ לפני חקירה במשפט תעבורה

על-פי חוקי מדינת ישראל, כל אדם הנמצא לפני חקירה בתחנת משטרה, זכאי לראות עורך דין לפני תחילת החקירה או להתייעץ איתו בשיחת טלפון.

דוחו"ת תעבורה

העונשים העיקריים הקבועים בחוק התעבורה הם קנסות כספיים, נקודות תעבורה ושלילת רישיון.

ביטול פסילות מנהליות

ביטול פסילות מנהליות

כאשר מדברים על פסילה מנהלית בהקשר של תעבורה, הכוונה היא לפסילת רישיון נהיגה על-ידי קצין משטרה בדרגת מפקח או בדרגה גבוהה יותר.

נהיגה בזמן פסילה

נהיגה בזמן פסילה

נהג הנתפס נוהג בזמן שרישיונו פסול, עלול לקבל עונש של מאסר בפועל, גם אם אינו ביצע שום עבירת תנועה במהלך הנהיגה.

תאונות דרכים

תאונות דרכים

נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים והוא נחשב לנהג הפוגע, עלול למצוא את עצמו ללא רישיון או בהליכים משפטיים מסויימים בהתאם לחומרת התאונה.

ייצוג בפני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) שייך למשרד הרישוי בישראל והוא פועל במישור הרפואי בכדי לצמצם את מספר הנהגים.

דילוג לתוכן