מתן ייעוץ לפני חקירה במשפט תעבורה

ייעוץ משפטי לפני חקירה במשטרה – העובדות שכל נחקר חייב לדעת!
זימון לחקירה במשטרה באופן טבעי הינו מאורע מלחיץ, פער הכוחות בין שני הצדדים, איש המשטרה לבוש מדים לבין אזרח שאינו מודע לזכויותיו יביא בהכרח לתוצאה קשה לנחקר הממוצע.

טעות ראשונה:

לקוחות רבים אומרים לי: “אם אני חף מפשע למה אני צריך לחייג לעורך דין שיגיע איתי לחקירה? זה לא נראה טוב”

התשובה פשוטה: את הנאיביות תשמרו לפעם אחרת, עכשיו זה אתם מול כל המערכת המשטרתית, תביעתית, שכל מטרתה היא להגיע לחקר האמת, אלא שבדרך ישנם אין ספור מקרים של סימון מטרה תוך התעלמות מירידה לפרטים, בירור עובדות וראיות במטרה להגיע לחקר האמת.

כשחוקר המשטרה יודע שעומד מאחורי החשוד שבפניו עורך דין מקצועי בעל שם, הוא יידע לכבד את כללי המשחק ויפעל בהתאם לתפקידו מבלי לפגוע בזכויות הבסיסיות שלכם.

טעות שנייה:

אני אספר את הסיפור שלי והם יאמינו והתיק ייסגר?  אז זהו שלא תמיד זה עובד ככה, לא כל אחד יודע לספר את הסיפור שלו באופן שיביא לסגירת התיק אלא להיפך.

הלקוח חייב להיות בטוח באופן מסירת הגרסה, בירידה לפרטים כן או לא? האם לשתף בטענת אליבי? האם להסכים לפוליגרף? האם להסכים לעימות ואיך לנוהג במעמד?

טעות שלישית:

אני רק מוסר גרסה הם הבטיחו לי שלא עוצרים אותי.

האמנם? בדרך כלל חקירה במשטרה לא מלווה במעצר מיידי למעט חשש למסוכנות גבוהה מצד החשוד, או חשש לשיבוש הליכי חקירה.

עד כמה שהבטחת השחרור קורצת לכם מחשש להיעצר, צריך לזכור שהגרסה הראשונה שמסרתם באופן ספונטני היא  שתקבע ברבים מהמקרים אם התיק ייסגר או שחלילה יוגש כתב אישום ואז כמובן תצטרכו להתמודד עם הליך פלילי בבית משפט.

קצת על חדר החקירות ומה שקורה מסביב:

אתם בטח מכירים את המשפט מהסרטים:
“כל מה שתאמר עלול לשמש כנגדך כראיה, אתה רשאי לשמור על זכות השתיקה ולהיוועץ בעורך דין”

במציאות היומיומית דווקא אנשים שבטוחים בחפותם/נורמטיבים נמנעים מלהיוועץ בעורך דין לפני חקירה מתוך תקווה כי יבינו אותם והתיק ייסגר. במציאות הדברים מתנהלים אחרת, האזרח הממוצע מתמודד עם מערכת משומנת היטב שרגישה לחולשות הנחקר וככל שהוא מודע לזכויותיו, למהלכי המשטרה הצפויים לו כך יהיה לו הביטחון העצמי באופן הצגת הדברים, בתשובותיו, בהתנהלותו מול החוקר ועוד.
יידע שווה כח!!!

תרגילי חקירה:
בעידן של היום אנחנו חושבים שאנחנו מכירים את כל שיטות החקירה כפי שמתפרסמות לא אחת בסרטים תיעודיים, ראו למשל סיפורו של דודו טופז ז”ל כפי שהתפרסם בתקשורת ועוד אין ספור סיפורים.
לאזרח הממוצע שיושב מפוחד מול החוקר המשטרתי, חוסר הוודאות מפני אופי ההליך והעתיד הלא נודע יש בו כדי לגרום לנחקר הממוצע (ורובנו ממוצעים) לעשות טעיות הרות כגורל שיכריעו את גורל התיק.
תמימות ונאיביות אינה חלק מארגז הכלים שלכם בחקירה – תפתרו ממנה ומהר!

תרגילי חקירה רבים הוכרו כלגטימים בפסיקה לרבות הצגת עובדות שלא בהכרח קיימות, שיטת החוקר הטוב / הרע, מדובב בתא מעצר, שחרור החשוד תוך תקווה שיעשה טעות מפלילה לאחר שישוחרר ועוד ועוד.

מתן ייעוץ לפני חקירה במשפט תעבורה

אשמח לעמוד לשירותכם – מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

זכות השתיקה:
זכותו של חשוד בפלילים לשתוק בחקירה ולא למסור גרסה לחשדות שהוטחו בפניו. לזכות השתיקה יש תג מחיר כבד שלך חיזוק הראיות שנאספו ואין כלל אצבע לשימוש בזכות השתיקה וכל מקרה נבחן לגופו.

ישנם הרבה שיקולים למה לשתוק, אם לשתוק ומתי?  אל תתמודדו לבד עם הדילמה זכותכם להיוועץ בעורך דין תעבורה/פלילי נצלו אותה!

פנייה לבעלי מקצוע נוספים:
נהג שמעורב באירוע תאונה קשה בדרך כלל קטלני שגרם למותו של אדם נבחן על ידי בוחני תנועה שהינם אנשי מקצוע מצד המשטרה, אבל גם הם יכולים לפספס ראיות, עובדות ונתונים קריטיים בזירת התאונה ו/או ליתת חוות דעץ מזווית אחת בלבד שלא תשמש לכם הגנה.

כל עוד מדובר בזירה “חמה” עורך הדין מצידכם יבחן את כל האפשרויות לפנייה מידית לבוחן או כל איש מקצוע אחר בהתאם לנסיבות שיכנס לאירוע באופן מיידי.

איך מתייחס בית המשפט העליון לסוגיית הפרת זכותו של חשוד להיוועץ בעורך דין, כך על פי בש”פ 9220/12 החלטה שניתנה ע”י כב’ השופטת עדנה ארבל:

על חשיבותה של זכותו של חשוד להיוועצות עם עורך דין עמד בימ”ש זה בעבר לא אחת. מדובר בזכות יסוד מרכזית המעוגנת כיום בסעיף 34 לחוק המעצרים. זכות זו, “מסייעת לשמירה על זכויותיהם של נחקרים, להבטחת הגינותם של הליכי החקירה ולמניעת ניצול לרעה של פערי הכוחות המובנים בין העצור לאנשי המרות החוקרים אותו”. נראה כי נטיית הפסיקה, ללא שהוכרע בדבר, היא לראות בזכות ההיוועצות זכות חוקתית.

השפעתה של פגיעה בזכותו של עצור להיוועץ עם עורך דין, על קבילות ראיות במשפט הפלילי נידונה בהרחבה והוכרעה בפרשת יששכרוב. בפרשה זו פותחה דוקטרינה פסיקתית לפיה לביהמ”ש נתון שיקול דעת לפסול קבילותה של ראיה במשפט פלילי אם נוכח לדעת כי הראיה הושגה שלא כדין וקבלתה במשפט תיצור פגיעה מהותית בזכותו של הנאשם להליך הוגן שלא בהתאם לגדריה של פסקת ההגבלה. דוקטרינה פסיקתית זו התבססה בעיקרה על התכלית של הגנה על הגינות ההליך הפלילי וטוהרו, כאשר כתוצאת לוואי אפשרית הוזכרה גם תכלית הרתעתית-חינוכית של רשויות החקירה.

נקבע, כי לפגיעה בזכות להיוועצות עם עורך דין עשויה להיות גם נפקות בשלב המעצר. שכן, התכליות העומדות בבסיס דוקטרינת הפסילה הפסיקתית בפרשת יששכרוב חלות גם בנוגע לשלב הליך המעצר. המשך מעצרו של עצור שנפל פגם משמעותי ומהותי בזכויותיו הבסיסיות כעצור עלולה בנסיבות המתאימות לפגוע בלגיטימיות של הליך המעצר, בטוהר ההליך הפלילי ובאמון הציבור במערכת המשפט. מצופה כי רשויות החקירה יקפידו הקפדה יתירה על זכויותיו של עצור, הנמצא במעמד פגיע וקשה ביותר. פגיעה קשה ומשמעותית בזכויותיו של העצור עשויה לשמוט את הצידוק המוסרי מתחת להמשך מעצרו. “הרציונלים של הרתעת המשטרה, שמירה על זכויותיו החוקתיות של הפרט והגנה על טוהר ההליך השיפוטי יכולים להוביל לשחרורם של חשודים ונאשמים בשל פגם שנפל בהליך מעצרם… שחרורם של חשודים ונאשמים בשל פגם שנפל בהליך המעצר יבטא הכרה בחשיבות השמירה על זכויותיהם”.

עם זאת, מובן כי אין מדובר בערך מוחלט, ויש ליתן את הדעת לשיקולים אחרים המצדיקים את המשך מעצרו של החשוד. ביהמ”ש, אם כן, יידרש לאזן בין הפגיעה בזכויות החשוד, מהותה, חומרתה, משמעויותיה, משכה וכדומה, לבין האינטרס הציבורי בהמשך מעצרו של החשוד, הכולל את ערך גילוי האמת, הלחימה בפשיעה וההגנה על שלום הציבור, שייבחנו בין היתר בהתאם לאופי החשדות וצרכי החקירה. לגישת ביהמ”ש, יש להתייחס לפגם שעניינו בפגיעה בזכותו של עצור להיוועצות עם עורך דין באופן דומה ומקביל לסוגיית המעצר הבלתי חוקי.

ייעוץ לפני חקירה עם עורכת הדין לתעבורה – סבטלנה ברומברג 

חקירה בתחנת משטרה היא אירוע משמעותי ומלחיץ! כל דבר שנאמר בחקירה עלול להשפיע על פסק הדין בבית המשפט ולכן הייעוץ המשפטי במקרה זה הוא חיוני בהחלט!

עורכת הדין סבטלנה ברומברג תשמח לתת לכם ייעוץ משפטי מקצועי לפני החקירה על מנת שתוכלו להתמודד עם החשדות נגדכם בצורה הטובה ביותר!

המידע הנ”ל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי והינו מייצג מידע ראשוני בלבד

תחומי התמחות

נהיגה בשכרות

מבין עבירות התעבורה הקיימות, נהיגה בשכרות נחשבת לאחת העבירות החמורות כאשר העונש המינימלי למי שנתפס נוהג בהשפעת אלכוהול

עבירות מהירות

עבירות מהירות הן חלק מעבירות התעבורה הנפוצות ביותר בישראל כאשר למשטרת ישראל יש מספר אמצעים טכנולוגיים לאכוף עבירות מהירות.

מתן ייעוץ לפני חקירה במשפט תעבורה

על-פי חוקי מדינת ישראל, כל אדם הנמצא לפני חקירה בתחנת משטרה, זכאי לראות עורך דין לפני תחילת החקירה או להתייעץ איתו בשיחת טלפון.

דוחו"ת תעבורה

העונשים העיקריים הקבועים בחוק התעבורה הם קנסות כספיים, נקודות תעבורה ושלילת רישיון.

ביטול פסילות מנהליות

ביטול פסילות מנהליות

כאשר מדברים על פסילה מנהלית בהקשר של תעבורה, הכוונה היא לפסילת רישיון נהיגה על-ידי קצין משטרה בדרגת מפקח או בדרגה גבוהה יותר.

נהיגה בזמן פסילה

נהיגה בזמן פסילה

נהג הנתפס נוהג בזמן שרישיונו פסול, עלול לקבל עונש של מאסר בפועל, גם אם אינו ביצע שום עבירת תנועה במהלך הנהיגה.

תאונות דרכים

תאונות דרכים

נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים והוא נחשב לנהג הפוגע, עלול למצוא את עצמו ללא רישיון או בהליכים משפטיים מסויימים בהתאם לחומרת התאונה.

ייצוג בפני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) שייך למשרד הרישוי בישראל והוא פועל במישור הרפואי בכדי לצמצם את מספר הנהגים.

דילוג לתוכן